Który instrument klawiszowy wybrać?

Fortepian, pianino czy keyboard?

Naukę gry można rozpocząć na następujących instrumentach klawiszowych:

  • fortepian
  • pianino akustyczne
  • pianino cyfrowe
  • keyboard

(pomijam takie instrumenty, jak organy, klawesyn czy akordeon, ponieważ wymagają one specyficznych warunków i techniki gry).

Panuje przekonanie, że sposób gry na tych instrumentach niewiele się różni. Jednak każdy, kto doświadczył gry na klawiaturze fortepianu/pianina, pianina cyfrowego i keyboardu, dostrzeże istotne różnice. Każdy z tych instrumentów w odmienny sposób kształtuje technikę gry oraz wrażliwość na dźwięk.

Dlatego warto zastanowić się jeszcze przed zakupem instrumentu, jakiego rodzaju cele dziecichcemy osiągnąć zapewniając dziecku naukę gry:

– czy chcemy kształcić zawodowego muzyka (dziecko przejawia talent muzyczny, samo szuka kontaktu z instrumentem, lubi występować itp. – wtedy warto zainwestować w pianino akustyczne)
– czy pragniemy umuzykalniać dziecko i zapewnić mu ogólny rozwój przez grę na instrumencie (wymagania te spełni  pianino elektroniczne)
– czy dziecko przejawia szczególne zainteresowanie określonym typem muzyki (np. rock), określoną formą muzykowania (np. granie zespołowe), co może sugerować dobór instrumentu (elektroniczny, z bankiem brzmień, akompaniamentów, możliwością współpracy z komputerem itd.)

Pod uwagę należy też wziąć:

– warunki do ćwiczeń (czy jest miejsce w domu na duży instrument, czy można głośno ćwiczyć)
– formę nauki (zależną w dużej mierze od możliwości i charakteru dziecka) i wynikające z niej zobowiązania finansowe i czasowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instrument, Nauka gry i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *