Wpływ muzyki
Wpływ muzyki na człowieka odkryto już dawno temu, u zarania ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ona pracy, obrzędom i życiu codziennemu. Podobnie jak dziś, choć prostszymi środkami, muzyką wpływano na samopoczucie i zdrowie człowieka, aktywizowano do działań lub uspokajano nastroje, nadawano odpowiedni klimat ważnym wydarzeniom w życiu społeczności. Muzykę tworzono w oparciu o rodzimą tradycję i naturalne instrumentarium, splatała się ona z życiem człowieka
i cyklami przyrody.
Dzisiejsze czasy nadały muzyce nowe formy i funkcje. Nadal istnieją społeczności kultywujące muzyczne tradycje przodków, jednak większość świata doświadcza efektów przenikania w muzyce tego co stare i nowe, „wschodu” i „zachodu”, kultury „wysokiej” i „niskiej”. Potrzeba wyrażania się poprzez muzykę adekwatnie do epoki zaowocowała licznymi eksperymentami muzycznymi z wykorzystaniem nowego instrumentarium, technologii cyfrowych, Internetu itp. Tworzenie muzyki i udostępnianie jej szerszej publiczności stało się ogólnie dostępne i wpłynęło w znaczący sposób na kształtowanie potrzeb, gustu i świadomości muzycznej ludzi.
Muzyka pełni dzisiaj rozmaite funkcje, jest świadomie wykorzystywana, by wpływać na styl życia człowieka. Z jednej strony upiększa je, daje relaks, rozrywkę, możliwość artystycznej ekspresji, przekazuje dorobek muzyczny poprzednich pokoleń. Z drugiej strony jest narzędziem wpływania na człowieka jako jednostkę i na całą populację (popkultura w mediach, reklamy, muzyka w marketach, dyskoteki techno i in.). Muzyka jest stale obecna w tle codziennego życia i przy uważności na jej przejawy, jakość, poziom głośności można wysnuć ciekawe wnioski. Żyjąc w świecie zmienionym przez postęp cywilizacyjny, „zaśmieconym” przez hałas i poślednią muzykę, jesteśmy narażeni na powolne stępianie wrażliwości – zarówno słuchowej, jak i tej czysto ludzkiej.
Dobrze jest pamiętać o dobroczynnym działaniu muzyki i korzystać z niego na co dzień.
Może to być słuchanie instrumentów o pięknym, naturalnym brzmieniu (tych klasycznych i tych mniej powszechnych, jak np. dobrej jakości dzwonki wietrzne, misy dźwiękowe, kije deszczowe -wszystkie działają relaksująco), wybieranie dobrej muzyki do słuchania, kontakt na żywo z tradycyjnym instrumentarium i tradycją wykonawczą różnych kultur. Sposobów jest wiele, warto wykorzystać moc muzyki i spróbować choć trochę zharmonizować swoje otoczenie dźwiękowe z pożytkiem dla jakości życia.