Uczyć się od najlepszych
Jeszcze pół wieku temu temu kontakt z wielką sztuką pianistyczną możliwy był przede wszystkim przez uczestnictwo w koncertach, ewentualnie słuchanie transmisji w radiu, telewizji, lub nagrań z domowej płytoteki. Dziś mamy zdecydowanie większy dostęp do archiwalnych nagrań i transmisji na żywo wydarzeń muzycznych, przede wszystkim dzięki internetowi, ale także rozbudowanemu przemysłowi fonograficznemu. Wszystko to sprawia, że w toku nauki gry na instrumencie możemy poznać ogromną różnorodność osobowości artystycznych, stylów wykonawczych, brzmień intrumentów oraz całego scenicznego savoir -vivre’u. Warto skorzystać z tej możliwości dla wzbogacenia swojej wiedzy o pianistyce i wykonawstwie muzycznym w ogóle.
Słuchanie dobrych wykonań utworów muzycznych (niezależnie od gatunku) niesie wiele korzyści – zaszczepia dobre wzorce, inspiruje do wysiłku, by osiągnąć najlepsze rezultaty, pomaga wykształcić smak muzyczny i umiejętność krytycznej oceny wykonań muzycznych. Przede wszystkim jednak daje zrozumienie, czym jest sztuka muzyczna – subtelną materią mogącą głęboko poruszyć człowieka i – bez żadnej przesady – przemienić go. Muzyka płynąca z serca, niesiona wrodzonym talentem i umiejętnościami wykonawcy jest niezapomnianym przeżyciem, dostraja do takich aspektów jak piękno, harmonia, szlachetność, autentyczność, radość ekspresji. Wybitni pianiści przez swój kunszt pomagają słuchaczom doświadczyć piękna, przekazując idee kompozytora za pomocą instrumentu, swojego ciała i własnej wrażliwości.
Dla adepta sztuki pianistycznej, bez względu na poziom zaawansowania, taka inspiracja jest bezcenna. Uczestnictwo w koncertach i słuchanie mistrzowskich nagrań pogłębi zarówno wrażliwość muzyczną, jak i własną zdolność muzycznej ekspresji.