Wskazówki dla osób rozpoczynających naukę gry na fortepianie
Siadamy naprzeciw centralnej części klawiatury, w takiej odległości od instrumentu, by po położeniu rąk na klawiaturze czuć przestrzeń wystarczającą do swobodnego poruszania nimi.
Siedzimy w przedniej części siedziska, stopy opieramy całą powierzchnią o podłogę (w przypadku małych dzieci, które nie dosięgają stopami do podłoża, konieczne jest zastosowanie stołeczka pod nogi – zapewnia to utrzymanie równowagi i odciąża kręgosłup). Stopy powinny znajdować się między siedziskiem a pedałami instrumentu
(nie powinniśmy podkurczać nóg pod siedzisko, zaplatać ich, zakładać nogi na nogę itp.)Plecy są wyprostowane, ale nie usztywnione. Tułów może być lekko pochylony do przodu.
Nie opieramy się plecami o oparcie (jeśli jest).
Ręce kładziemy na klawiaturze tak, by przedramiona stanowiły mniej więcej przedłużenie klawiatury; łokcie trzymamy swobodnie (nie przyciskamy do tułowia, ani nie „rozpychamy się” nimi na zewnątrz).
Dłonie układamy na klawiaturze w taki sposób, by zachowały naturalny kształt jak podczas chodzenia, gdy ręce są swobodnie puszczone
Nasza postawa powinna być wygodna, stabilna, ma umożliwić rękom swobodne poruszanie się po całej klawiaturze. Tułów, brzuch i nogi odgrywają również ważną rolę podczas gry – pomagają balansować ciałem, utrzymać jego równowagę i dostosowywać pozycję ciała do pracy rąk.
Ideałem jest harmonijna współpraca części ciała dla osiągnięcia celów pianistycznych.
Ważnym, ale czasem zapominanym elementem tej współpracy jest… swobodne oddychanie
Powinniśmy uczyć się obserwować odczucia w swoim ciele podczas gry i szukać stanu naturalności i wygody. Elastyczne, dobrze skoordynowane ciało, które angażuję w grę tylko potrzebne akurat grupy mięśni, łatwiej osiągnie cele, jakimi są sprawność techniczna, piękny dźwięk i ekspresja artystyczna.