Instrument akustyczny czy elektroniczny?

Który lepszy do nauki

młoteczki

Instrumenty akustyczne w istotny sposób różnią się od swoich elektronicznych naśladowców. Oprócz kształtu i użytych materiałów, odmienny jest w nich przede wszystkim sposób uzyskiwania dźwięku.

W fortepianie i pianinie źródłem dźwięku jest drgająca struna. Naciskając klawisz uruchamiamy dźwignię, na końcu której znajduje się obity filcem młoteczek, uderzający w strunę. Pudło rezonansowe, jakim jest obudowa instrumentu, wzmacnia drgania cząsteczek powietrza wywołane przez ruch struny i tym samym czyni je słyszalnym dla ucha.

W instrumencie elektronicznym (pianino cyfrowe, keyboard) niepotrzebne jest pudło rezonansowe, gdyż dźwięk (wcześniej spróbkowany) jest emitowany przez głośniki. Ta elektroniczna ingerencja w dźwięk ogranicza jego walory brzmieniowe, stąd instrument akustyczny pozostaje niedościgniony jeśli chodzi o możliwości  kształtowania dźwięku. Dla osoby uczącej się grać barwa i jakość dźwięku wydobywanego z instrumentu mają ogromne znaczenie – kształtują wrażliwość na dźwięk i dobry smak muzyczny. Tego najlepiej uczyć się na „żywym” instrumencie, którego mechanika przekłada się na brzmienie (grający dostaje informacje zwrotne na temat swojej gry i może ją korygować).
W instrumencie elektronicznym cały proces wydobycia dźwięku zostaje uproszczony – grający otrzymuje gotowy, spreparowany dźwięk, którego nie może już kształtować*

Warto  jednak rozważyć korzyści płynące z użytkowania obu typów instrumentów
przed wyborem drogi kształcenia – w zależności od celów nauki. Inne wymagania będzie miał przyszły pianista klasyczny czy akustyk, inne muzyk grający w zespole rockowym, jeszcze inne osoba grająca dla własnej przyjemności. W profesjonalnej edukacji muzycznej wskazane jest posiadanie pianina (lub fortepianu) akustycznego; osoby uczące się w innym systemie mogą odebrać pierwsze szlify na instrumencie akustycznym, a po zdobyciu pewnych umiejętności wykonawczych mogą przestawić  się na instrument elektroniczny. Czasami ze względów pozamuzycznych (transport, miejsce,  konserwacja) i muzycznych (potrzeba tworzenia i nagrywania muzyki z wykorzystaniem banku barw i akompaniamentów, możliwość cyfrowej obróbki, „cichego” ćwiczenia i in.) pianino cyfrowe jest optymalnym rozwiązaniem dla uczącego się.
Decyzja o wyborze instrumentu każdorazowo niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i ograniczenia  dlatego podczas edukacji muzycznej trzeba obserwować, czy instrument spełnia potrzeby uczącego się.

*Alternatywą dla fortepianu czy pianina cyfrowego może być instrument hybrydowy
– łączący technologię cyfrową z mechaniką tradycyjnego instrumentu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instrument i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Instrument akustyczny czy elektroniczny?

  1. Pingback: Nauka gry na instrumencie | Muzykalne dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *