Jakość dźwięku w produktach dla dzieci

Muzyczne zabawki

muzyczne zabawkiNa rynku dostępnych jest wiele zabawek wytwarzających dźwięki muzyczne  – od prostych zabawek nawiązujących do dawnych wzorów,  po wielofunkcyjne interaktywne zestawy. Istnieje grupa produktów bazująca na naturalnych, przyjaznych dla zmysłów materiałach, jednak duża część współczesnego przemysłu zabawkowego  opiera się  na tworzywach sztucznych. Rodzaj użytego surowca wpływa na  trwałość przedmiotu, jego estetykę i przyjemność  użytkowania.
Dotyczy to również jakości generowanych przez zabawki dźwięków. Warto  przy wyborze pozytywek, śpiewających maskotek, grających książeczek, elektrycznych pianinek i innych „samograjków” przetestować jakość dźwięku. Ładne, szlachetne brzmienie będzie działało kojąco i  wzbudzi  zainteresowanie dziecka. Natomiast kiepskiej jakości elektroniczne melodyjki, jakie  można spotkać  w produktach dla dzieci,  raczej nie  rozwiną dobrego smaku muzycznego.  Ich nadmiar może natomiast zmęczyć (nie tylko dziecko)  i pozbawić wrażliwości na piękno dźwięku.
Na szczęście na rynku można spotkać pięknie grające mechaniczne karuzelki, dzwonki wietrzne czy zabawki stworzone naprawdę z myślą o wrażliwych małych uszach – i po nie warto sięgnąć.

Muzyczne instrumenty

Kupując instrumenty dla dzieci  (do domowego muzykowania i zabawy) mamy do wyboru albo profesjonalne instrumenty zakupione np. w sklepie muzycznym, albo instrumenty – zabawki. Różnica między nimi leży zarówno w jakości brzmienia, jak i komforcie użytkowania. Te profesjonalne powinny spełniać pewne standardy jeśli chodzi o szlachetność dźwięku, trwałość i estetykę wykonania. W przypadku instrumentów-zabawek nie zawsze dobrze spełniają one swoją funkcję edukacyjną lub umuzykalniającą (np. źle nastrojone sztabki w dzwonkach lub niestrojący flet). W kwestii wyboru instrumentów dla dzieci można poradzić się pracownika sklepu muzycznego.

Muzyczne nagrania

Piosenki dla dzieci powinny być nagrane… dobrze. Oznacza to zarówno czystość intonacyjną, ładną barwę głosów i instrumentów, jak i ciekawe aranżacje. Tak naprawdę kanon ten sprawdzi się też w przypadku każdej innej muzyki, jednak dzieci są szczególna grupą odbiorców – kształtuje się właśnie ich gust muzyczny. Ładnie zaśpiewane piosenki będą dla nich wzorcem i  inspiracją do własnych prób wokalnych. Tymczasem wśród licznych propozycji piosenek dla dzieci można natknąć się na prawdziwe kurioza, które nie powinny utrwalać się w młodych, chłonnych dziecięcych umysłach. Warto zadać sobie trochę trudu i wybrać dla swojego dziecka dobre, ładne wykonania piosenek. W tym celu można wcześniej posłuchać muzyki w internecie czy sklepie muzycznym, wymienić się płytami ze znajomymi, by wyrobić sobie zdanie lub poprosić o pomoc pracownika sklepu płytowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instrument, Kształcenie słuchu, Muzyka, Muzykalność i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *