Do czego się przyda?
Dobry słuch muzyczny jest niezbędny do zajmowania się muzyką. Pozwala wykonać właściwie utwór muzyczny (zagrać lub zaśpiewać), z wyczuciem zatańczyć do muzyki rozmaitych stylów, samodzielnie skomponować dzieło, zaadaptować istniejący utwór na potrzeby innego składu muzycznego (czyli zaaranżować go), muzykować wspólnie z innymi (bez obawy „pogubienia się” w oceanie dźwięków), a także ocenić walory artystyczne słuchanej muzyki. Na co dzień słuch muzyczny pomoże zaśpiewać ulubioną piosenkę lub zagrać ją ze słuchu, wygrać w konkursie „Jaka to melodia” 🙂 , dobrze bawić się na koncercie czy imprezie tanecznej, zarazić przyjemnością z muzykowania rodzinę i przyjaciół, a także… nauczyć się języka obcego! *
Słuch muzyczny można i warto kształcić w każdym wieku. Nie wszyscy mają możliwość rozwinięcia wrażliwości muzycznej w dzieciństwie, jednak nie oznacza to zaprzepaszczenia tej zdolności. Podobnie jak z gimnastyką artystyczną, sztukami walki, wyplataniem koszyków i każdą inną umiejętnością wczesne rozpoczęcie nauki owocuje rozwinięciem potencjału w młodym wieku; późna nauka rzemiosła niesie pewne ograniczenia, ale także daje możliwości związane z dojrzalszym podejściem do nauki i ogólnym doświadczeniem życiowym.
A zatem… rodzice, którzy pragną rozwinąć muzykalność i słuch muzyczny dziecka, mogą zaoferować mu czynny udział w różnorodnych imprezach, formach muzykowania, zapisać do szkoły muzycznej lub kształcić jego słuch przez zabawę; sami zaś, jeśli chcieliby poszerzyć swoją wrażliwość słuchową, mogą skorzystać z bogactwa dostępnych narzędzi i metod, o których niebawem.
* dobry słuch muzyczny jest ogromną pomocą w uczeniu się języków obcych, ponieważ wrażliwe ucho szybciej zapamiętuje specyficzną „melodię” danego języka i łatwo wychwytuje niuanse brzmieniowe.