Kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole muzycznej

Nowy rozdziałnauka

Rozpoczął się rok szkolny – dla niektórych dzieci wyjątkowy, bo rozpoczynają naukę w szkole muzycznej. Jest to rewolucja zarówno w życiu dziecka, jak i całej rodziny. Żeby to doświadczenie było  bardziej źródłem radości niż stresu, konieczna jest

DOBRA ORGANIZACJA

Jeśli szkoła podstawowa dziecka i szkoła muzyczna są osobnymi instytucjami, potrzebne będzie dodatkowe zaangażowanie logistyczne: dziecko musi być odebrane ze szkoły dziennej i doprowadzone/ dowiezione do szkoły popołudniowej. W międzyczasie może potrzebować posiłku lub odpoczynku, czasem będzie musiało  odrobić lekcje na następny dzień. Dla dziecka taki rozkład dnia jest dużym wyzwaniem fizycznym, emocjonalnym i psychicznym. Rolą rodzica jest zadbać o to, by zminimalizować uciążliwości takiego trybu życia i ograniczyć niepotrzebny stres, m.in. dzięki:

 • dokładnemu określeniu, jakie zajęcia i w jakim terminie są zaplanowane
 • jasnemu wytłumaczeniu, na czym polegają obowiązki dziecka jako ucznia szkoły muzycznej (ćwiczenie na instrumencie, aktywności służące rozwojowi muzycznemu, włączenie się w życie kulturalne nowej społeczności, przestrzeganie pewnej etykiety)
 • ustaleniu grafika odrabiania lekcji i ćwiczenia na instrumencie oraz czasu wolnego
  (z odpowiednią dawką elastyczności), pory posiłków, rodzaju obowiązków domowych
  (także należących do innych domowników -pewne dotychczasowe zasady mogą ulec zmianie)
 • stworzeniu jak najlepszych warunków do nauki i zajmowania się muzyką
  (wydzielenie odpowiedniej przestrzeni do pracy, bezpiecznego miejsca na instrument
  i akcesoria do gry, zminimalizowanie hałasów i czynników rozpraszających, przygotowanie stroju do występowania na scenie)
 • wsparciu dziecka w początkach nauki nowych dla niego zagadnień (rodzic może
  w porozumieniu z nauczycielem uczestniczyć w lekcjach gry dziecka, by móc pomagać mu w domu)Początki nauki w szkole artystycznej dostarczają wielu nowych wrażeń, ale także wyzwań; potrzeba czasu, by dziecko wdrożyło się w ten nowy model funkcjonowania. Młodsze dzieci dużo skorzystają na tym, że świadomi rodzice zadbają o harmonijną organizację życia domowego -będą mogły skupić się na najważniejszym, czyli kontakcie z muzyką i rozwijaniu swoich pasji. Kilka lat później same przejmą na siebie odpowiedzialność za swoją pracę i rozwój, a dobry start zaprocentuje w ich życiu artystycznym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Muzyka, Nauka gry, Przydatne narzędzia, Psychologia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *