Ćwiczenie relaksacyjne przy klawiaturze

Poszukiwanie własnego brzmienia

Jeśli dysponujesz instrumentem klawiszowym, możesz wykorzystać jego potencjał
w relaks muzycznynietypowy sposób. Znajdź dla siebie trochę czasu, kiedy nikt nie będzie Ci przeszkadzał i zanurz się w świat dźwięków. Usiądź przy instrumencie (możesz zamknąć oczy) i „zbadaj” dotykiem klawiaturę -poczuj jej budowę, fakturę, chłód klawiszy. Następnie delikatnie wydobądź dźwięki z instrumentu. Wsłuchaj się uważnie w brzmiące dźwięki. „Spacerując” po klawiaturze szukaj innych grup dźwięków, lub tylko pojedynczych tonów, i badaj swoje odczucia podczas ich słuchania. Być może spodoba Ci się określone współbrzmienie lub fragment melodii; spróbuj na bazie tych brzmień stworzyć coś więcej, rozwinąć ten motyw (a może uprościć), tak, by efekt słuchowy dał Ci satysfakcję. Być może po pewnym czasie znajdziesz takie połączenie rytmu i melodii, które będzie już tworzyło pewną formę. Nie jest to jednak głównym celem ćwiczenia – ma ono pomóc znaleźć puls, nastrój i koloryt brzmieniowy muzyki, który w tym momencie najbardziej Ci odpowiada. Jeśli podczas gry poczujesz impuls do zmiany tempa, głośności, ogólnego nastroju muzyki, podążaj za tym.
Graj dotąd, dopóki sprawia Ci to przyjemność. Nawet kilka minut takiego intuicyjnego kontaktu z muzyką może przynieść wyciszenie i skierować uwagę do wnętrza, co sprzyja regeneracji. Ćwiczenie to może wykonywać każdy, zarówno osoba niemająca doświadczeń z muzyką, jak i grająca na instrumencie (każda skorzysta w inny sposób). Ćwiczenie to uruchamia wyobraźnię muzyczną, rozwija słuch muzyczny i pobudza kreatywne zasoby umysłu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ćwiczenie na pianinie, Instrument, Korzyści z gry, Muzykalność, Psychologia, Relaks i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *