Pianino akustyczne

Jak o nie dbać?pianino

Jeśli jesteśmy posiadaczami akustycznego instrumentu klawiszowego (fortepianu lub pianina), musimy zadbać o jego dobre funkcjonowanie.
Odpowiednio pielęgnowany i konserwowany instrument odwdzięczy się pięknym brzmieniem i będzie służył długie lata. Instrument pozostawiony w przypadkowym miejscu, długo nieużywany i nie strojony, może stracić swoje walory brzmieniowe, a wtedy przywrócenie go do dawnej świetności może być trudne i kosztowne.

O czym powinniśmy pamiętać, użytkując pianino akustyczne?

  • Pianino jest bardzo wrażliwe na drgania. Jego częste przesuwanie lub nieumiejętny transport mogą zaszkodzić zarówno strojowi (nastrojeniu strun), jak i mechanizmowi.
  • Pianino reaguje na słońce, przeciągi, zmiany temperatury i wilgotności powietrza.Drewno, które jest budulcem pianina, „pracuje”, czyli pochłania i oddaje wilgoć, rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian środowiska. Może to być przyczyną rozstrojenia się instrumentu, dlatego powinien on stać z dala od grzejnika, kominka, okna, miejsc bezpośrednio nasłonecznionych lub odwrotnie -zimnych i wilgotnych. Jednocześnie po każdej nagłej zmianie warunków (np. sezon grzewczy, dłuższa awaria ogrzewania, zalanie) pianino powinien obejrzeć stroiciel.
  • Pianino posiada drewnianą, lakierowaną obudowę, która nie toleruje przypadkowych chemicznych preparatów czyszczących. Do jej pielęgnacji, jak i czyszczenia klawiatury, można użyć wilgotnej ściereczki i następnie wytrzeć powierzchnię do sucha. Można też kupić specjalne preparaty do czyszczenia pianin.
  • Wnętrze pianina jest mechanizmem bardzo czułym i nie należy samodzielnie dokonywać „napraw” i manipulować elementami instrumentu. Do środka pianina nie powinien dostać się kurz, brud, woda czy drobne przedmioty. Unikamy dotykania strun palcami, ponieważ reagują one z potem i mogą ulegać niszczeniu. Dla bezpieczeństwa nie stawiamy na nakrywie pianina kwiatów, kubków z wodą, świeczek i przedmiotów, które mogą np. inspirować dzieci do wdrapywania się na instrument.
  • Jeśli instrument, oprócz walorów brzmieniowych, ma stanowić ozdobę pomieszczenia, trzeba chronić go przed porysowaniem i pobrudzeniem (przez dzieci, zwierzęta), ustawić w miejscu spokojnym, by nie narażać go na otarcia i obtłuczenia. Nakrywa klawiaturowa powinna być opuszczona, kiedy instrument nie jest w użyciu, by chronić klawisze.
  • Pianino powinno być średnio raz na pół roku strojone przez fachowca, który  oceni jednocześnie stan techniczny instrumentu.
  • Instrument, który był przechowywany w takim miejscu, jak strych, magazyn czy piwnica, powinien być szczególnie wnikliwie zbadany przez stroiciela. Zaniedbane pianino mogło bowiem stać się siedliskiem korników, moli lub pleśni, mogło rozeschnąć się i popękać, zardzewieć itp. Także po transporcie (np. przeprowadzka konieczna jest ocena fachowca, czy wszystko…gra)
  • Gra na pianinie w oczywisty sposób prowadzi do jego zużycia, dlatego warto uchronić je przed niepotrzebną eksploatacją (zbyt agresywne uderzanie w klawisze, pozostawienie bez nadzoru małych dzieci przy instrumencie, niewłaściwe użytkowanie klawiatury itd.).

Pianino traktowane z szacunkiem, regularnie sprawdzane pod względem technicznym i strojone  może służyć przez długie lata, nawet kilku pokoleniom użytkowników.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fortepian, pianino, Instrument. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *