Jak efektywnie ćwiczyć na pianinie cz.3
Efektywne ćwiczenie 3
- Ćwiczymy regularnie. Lepsze efekty daje codzienne granie niż jednorazowa długa sesja między lekcjami gry. Systematyczne ćwiczenie nie obciąża tak mięśni i pozwala szybciej zapamiętać utwór (a tym samym osiągnąć postępy w pracy nad nim).
- Dbamy, by nasze ćwiczenie nie było forsowne. Na każdym etapie zaawansowania gry pojawiają się inne obciążenia dla rąk i należy przerwać ćwiczenie w przypadku zmęczenia mięśni.
- Jeśli mamy możliwość, ćwiczymy od czasu do czasu na innych instrumentach niż nasz. Pozwoli to na odkrycie nowych niuansów brzmieniowych w znanych już utworach. Jednocześnie inna klawiatura i mechanizm instrumentu może wskazać nam pewne trudności techniczne, nad którymi powinniśmy popracować.
- Zapraszamy do posłuchania naszej gry bliskie osoby. Jest bardzo prawdopodobne, że wykonanie utworu w obecności innych ujawni miejsca utworu czy elementy techniki wymagające poprawy. Ponadto jest to trening przed publicznym występem.
- W miarę możliwości słuchamy dobrych wykonań granych przez nas utworów. To inspiruje i motywuje do dalszej pracy. Możemy skorzystać z płyt CD, radia, telewizji lub internetu, a przede wszystkim -udać się na koncert 🙂