Ile czasu dziennie ćwiczyć na pianinie?

Ćwiczenie czyni mistrza

klucz

W myśl tej zasady im więcej  mądrej (celowej, efektywnej) pracy włożonej w przygotowanie utworu, tym lepszy efekt końcowy.
Jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę z instrumentem, może mu wystarczyć 15-30 minut ćwiczeń dziennie; w miarę zaawansowania w grze czas ten będzie się wydłużać. W ustaleniu czasu ćwiczeń pomoże nauczyciel oraz osoba obserwująca grę dziecka w domu. Inną intensywność ćwiczeń obierze dziecko uczące się muzyki pod kątem zawodowym, inną grające dla własnej przyjemności.
Z biegiem czasu dziecko nauczy się samodzielnie ustalać potrzebną dawkę ćwiczeń – zależnie od trudności granych utworów, ilości materiału do przygotowania na kolejną lekcję, okoliczności w rodzaju koncertu czy egzaminu, oraz indywidualnych zdolności
i wewnętrznej motywacji. Ona powinna być motorem muzycznej aktywności i sprawiać,
że dziecko samo chętnie siada do instrumentu. Po kilku latach nauki czas ćwiczeń dziecka zainteresowanego dalszą profesjonalną edukacją muzyczną może wynosić nawet kilka godzin dziennie. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa i ważniejsze od ilości godzin spędzonych nad klawiatura jest jakość pracy, słyszalne efekty w postaci pięknego wykonania oraz radość dziecka z kontaktu z instrumentem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ćwiczenie na pianinie, Nauka gry i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *