Jak efektywnie ćwiczyć na pianinie cz.1

Efektywne ćwiczenie na pianinie 1

gra-na-pianinie2To ważne pytanie, ponieważ ćwiczenie jest nieodłączną częścią życia muzyka przez cały okres jego muzycznej aktywności. Optymalnie byłoby  osiągać możliwie najlepsze efekty artystyczne w możliwie najkrótszym czasie. Temu służą pewne zasady
i nawyki, które warto zaszczepić dzieciom od pierwszych chwil z instrumentem:

  • Planujemy czas pracy i zadania do zrobienia.
    Nawet, jeśli plan nie wyjdzie w 100%, unikniemy sytuacji, że „zabraknie” czasu na ćwiczenie z powodu innych codziennych obowiązków.
  • Do ćwiczenia przystępujemy w możliwie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
  • Ćwiczymy to, co wymaga ćwiczenia.
    Jeśli jakaś część utworu sprawia trudność, to na niej skupiamy swoją uwagę, zamiast grać wciąż od początku do tego miejsca.
  • Podczas gry stale słuchamy siebie – i tak już zawsze 🙂 . To wielka sztuka skupiać się na pokonywaniu nowego problemu wykonawczego i jednocześnie słuchać siebie jakby „z zewnątrz”. Jest to naczelny warunek rozwoju własnego wykonawstwa muzycznego.
  • Oszczędzamy słuch! To, co wychodzi spod naszych palców, powinno być celowe i możliwie estetyczne. Nadmierny hałas spowodowany nieskrępowaną eksploracją instrumentu osłabia wrażliwość słuchową i powoduje zmęczenie.
  • Robimy przerwy dla oczu, uszu i mięśni.
    Nawet krótki relaks pomoże na dłużej zachować siły i koncentrację podczas gry.
  • Stale powracamy do postawionego sobie celu ćwiczeń, by sprawdzić, czy nie rozpraszamy uwagi i robimy postępy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ćwiczenie na pianinie, Nauka gry i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *