Dzienniczek ćwiczeń

Jak planować ćwiczenie

Dzienniczek ćwiczeń to propozycja uporządkowania sposobu ćwiczenia. Prowadzenie notatkinotatek związanych z pracą nad utworem przynosi wiele korzyści:

  • mobilizuje do systematycznej pracy
  • pomaga wyznaczać cele
  • ułatwia obserwowanie postępów w grze
  • daje satysfakcję w postaci realizacji konkretnych zadań
  • uczy samodzielnego kontrolowania pracy
  • przyspiesza naukę dzięki świadomemu dążeniu do celu (minimalizuje stratę czasu i energii przez mechaniczne granie)
  • pozwala głębiej zrozumieć utwór muzyczny poprzez świadomą pracę nad nim.

Dzienniczek ćwiczeń może wyglądać tak:tabelka

Ta propozycja przeznaczona jest dla starszych dzieci i może być kontynuowana w dalszych latach nauki gry. Dzieciom młodszym można pomóc organizować pracę w uproszczony sposób ( np. tak )tak, aby mogły obserwować swoje postępy w atmosferze zabawy.

Do prowadzenia notatek może służyć zeszyt z wyrysowaną tabelką. W początkach pracy z planem ćwiczeń korzystna będzie pomoc nauczyciela, który naprowadzi ucznia na optymalny sposób prowadzenia notatek. Zaplanowanymi zadaniami mogą być: rozczytywanie utworu, analiza kompozycji, palcowanie, artykulacja, dynamika, rytm, frazowanie, konkretny problem techniczny, koordynacja partii obu rąk, pamięciowe opanowanie utworu lub jego fragmentu itd.

Świadoma praca nad utworem z użyciem dzienniczka ćwiczeń ma także tę zaletę, że pomaga „uchwycić” na papierze ulotne refleksje i pomysły, które pojawiają się podczas gry. Często są to trafne i cenne wskazówki, pomagające w twórczy, indywidualny sposób wykonać utwór muzyczny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ćwiczenie na pianinie, Fortepian, pianino, Korzyści z gry, Nauka gry, Przydatne narzędzia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *